Wyróżniamy głównie dwa podstawowe rodzaje – kostkę przemysłową i szlachetną. Pierwsza charakteryzuje się prostą formą i jest najczęściej używana jako nawierzchnia chodników, parkingów, czy alejek parkowych. Jeśli zależy nam na estetyce, warto zastanowić się nad użyciem kostki szlachetnej. Wyróżniamy m.in. kostki o powierzchni płukanej, szczotkowanej, postarzanej, łupanej, czy strukturalnej.
Najbardziej podstawowe rodzaje produkuje się z betonu, jeśli zaś chodzi o kostki kamienne, przeważają: granit, bazalt, czy piaskowiec.
Prace zaczynamy od korytowania, czyli zrobienia wykopu na powierzchni, na której będziemy układać nasz podjazd, czy chodnik. Jeżeli gleba jest głównie piaszczysta i nie będą na nią wjeżdżały maszyny rolnicze, wystarczy głębokość 25 cm. Jeśli gleba jest bardziej podmokła i przewidujemy, że mogą pojawiać się u nas traktory, powinniśmy zwiększyć tę głębokość, nawet do 50 cm. Następnie należy przystąpić do wykonywania podbudowy; w tym celu używamy głównie kruszywa lub gruzobetonu. Następnie układamy kostkę na kruszywie bazaltowym grubości od 2-6 cm.